Vlhkoměry a teploměry

Vlhkoměry a teploměry

Vysoce kvalitní zvlhčovač vzduchu je nejlepší způsob, jak zajistit, aby vaše doutníky měly ideální klima, ale bohužel ne všechny zvlhčovače jsou tak kvalitní, jak se očekává. Přidáním vlhkoměru a teploměru do svého humidoru tak budete mít přehled o úrovni vlhkosti a teplotě a zajistíte, že vaše doutníky budou vždy v perfektním stavu pro kouření.Co je vlhkoměr?

Vlhkoměr jednoduše řečeno měří relativní vlhkost. Od nejmenších stolních humidorů až po velké skříňové humidory vám vlhkoměry ukazují úroveň vlhkosti ve vašem prostoru pro skladování doutníků a poskytují vám větší jistotu, že vaše doutníky jsou vždy v bezpečí a v ideálním prostředí.

Typy vlhkoměrů

Vlhkoměr se může stát mocným spojencem ve spojení s některým z mnoha spolehlivých zvlhčovačů na trhu. Jde jen o to, najít ten správný pro vaše potřeby. Stejně jako u zvlhčovačů vzduchu, existuje mnoho různých typů, z nichž si můžete vybrat. Každý vlhkoměr však spadá do jednoho ze dvou typů: Analogový nebo digitální.

Analogové vlhkoměry

Tyto tradiční vlhkoměry se ve zvlhčovačích doutníků používají nejčastěji díky své spolehlivosti a klasickému vzhledu. Většina analogových vlhkoměrů má číslovaný číselník a šipku ukazující aktuální úroveň vlhkosti. Ne všechny analogové vlhkoměry jsou však stejné, protože některé jsou pro skladování doutníků vhodnější než jiné.Existují tři různé typy analogových vlhkoměrů:

 • Vlhkoměry s kovovou pružinou
 • Vlhkoměry s přírodním vlasem
 • Vlhkoměry se syntetickým vlasem

  Vlhkoměry s kovovou pružinou jsou konstruovány kolem kovové pružiny, která se navíjí nebo odvíjí v závislosti na úrovni vlhkosti. Tyto vlhkoměry jsou sice v nouzi funkční, ale obecně jsou nejlevnější a nejméně spolehlivé při sledování prostředí ve vašem humidoru.

  Vlhkoměry s přírodním vlasem poskytují přesnější údaje o vlhkosti než jejich protějšky s kovovou pružinou, protože místo pružiny používají přírodní pramen vlasů. Vlasy se s vlhkostí rozpínají a smršťují a pohybují ručičkou na ciferníku, která ukazuje aktuální relativní vlhkost. Přestože jsou tyto přístroje přesnější než vlhkoměry s kovovou pružinou, vyžadují občasnou rekalibraci.

  Vlhkoměry se syntetickým vlasem mají téměř totožnou funkci jako vlhkoměry z přírodních vlasů, s výjimkou použití materiálu ze syntetických vlasů, který nevyžaduje téměř žádnou rekalibraci. Tyto přístroje nabízejí nejvyšší přesnost a nejnižší nároky na údržbu ze všech analogových vlhkoměrů. Vlhkoměry ze syntetických vlasů německé výroby, jako je přesný vlhkoměr adorini Hair Humidor Hygrometer, jsou preferovanou analogovou nabídkou pro zvlhčovače doutníků.

  Digitální vlhkoměry

  Digitální vlhkoměry se snadno čitelnými displeji a často s vestavěnými teploměry a několika nastaveními regulace klimatu se stávají stále oblíbenější volbou pro humidory na doutníky. Místo vlásků nebo pružin měří relativní vlhkost vzduchu elektronické senzory.  Nejvyšší přesnost nabízejí digitální přístroje optimalizované pro humidory na doutníky a rozsahy vlhkosti vyšší než 65 %, jako je například elegantní digitální vlhkoměr adorini Compact. Nicméně i nejmodernější digitální vlhkoměr se může lišit od reality o 2 až 3 procentní body. Ať už digitální vlhkoměry ztrácejí na přesnosti nebo vyšší ceně, tyto nedostatky více než vynahrazují snadnost použití a všestrannost.

  Pokud chcete mít pohodlí digitálního displeje s minimální nebo žádnou nutnou údržbou, pak jsou digitální vlhkoměry tou správnou volbou. Pokud dáváte přednost nejlepší přesnosti, pak jsou nejlepší volbou analogové vlhkoměry se syntetickým vlasem.

  Teploměry

  Při skladování doutníků by se měl vždy klást důraz především na úroveň vlhkosti, ale také teplota může hrát roli v úrovni vlhkosti a uchování doutníků. Proto může být užitečné sledovat teplotu v humidoru na doutníky nebo ve skladovacím prostoru pomocí teploměru.

  Ačkoli nikde není psáno, že doutníky nemůžete uchovávat v chladnější nebo teplejší teplotě, než je pokojová, drastické výkyvy teplot mohou doutníkům uškodit. Problémy může způsobit zejména teplo, protože vyšší teploty v kombinaci s vysokou vlhkostí vzduchu vytvářejí ideální podmínky pro líhnutí úhlavního nepřítele doutníkových nadšenců: tabákového brouka.

  Je vhodnější udržovat doutníky trvale při pokojové teplotě, takže používání teploměru vám pomůže pozorně sledovat změny klimatu a omezit možnost napadení tabákovými brouky a další faktory, které by jinak mohly poškodit vaši sbírku doutníků.

  Jsou teploměry pro uchovávání doutníků nezbytné?

  Ne, ale teploměry určitě pomáhají a dodávají vašemu skladování doutníků klid v duši. Naštěstí je mnoho digitálních vlhkoměrů, které jsou dnes k dispozici, jako například nejprodávanější digitální vlhkoměr a teploměr adorini, vybaveno také integrovanými teploměry. Místo dalších nákladů se tak jedná o bonus. To je výhra pro všechny.

  Vlhkost a teplota podle vašich představ

  Bez ohledu na zvolený typ jsou vlhkoměry a teploměry neocenitelnými nástroji, které vám pomohou co nejlépe uchovat doutníky v ideálním prostředí. Udržujte své doutníky připravené k akci a mějte jistotu, že je vše tak, jak má být, s dokonalým vlhkoměrem a teploměrem pro váš humidor na doutníky.


Všechny ceny již zahrnují DPH.. Doprava zdarma od 99,00 €. Na objednávky s hodnotou menší než 99,00 € se vztahují dodatečné náklady na dopravu. Přeškrtnuté ceny jsou doporučené maloobchodní ceny.