Zapalovače

Zapalovače

Zapalovače jsou nejen zdrojem plamene, ale mohou také vnést do kouření doutníků styl nebo dokonce trochu vzrušení. Zapalovače se vyrábějí ve všech tvarech a velikostech a jsou určeny k různým účelům přizpůsobeným konkrétním potřebám kuřáků doutníků a dýmek. I když o výběru zapalovače nakonec rozhodnou osobní preference, existuje několik zajímavostí, které vám lépe pomohou vybrat ten správný zapalovač.


Typy zapalovačů
Každý zapalovač nepochybně poskytne přinejmenším dostatečný plamen k zapálení doutníků, avšak ne všechny zapalovače jsou pro zapalování doutníků ideální. Zapalovače obecně spadají do jedné ze dvou kategorií: benzínové nebo butanové. Pouze jeden z nich je vhodnější pro použití s doutníky.

Benzínové
Benzínové zapalovače, známé také jako kapalinové zapalovače, nabízejí jednoduchý zapalovací systém, který kombinuje benzín, křemen a knot. Díky této klasické konstrukci se tyto typy zapalovačů snadno používají a jsou odolné. Mnohé konstrukce benzínových zapalovačů, jako je například ikonický zapalovač Zippo, mohou poskytnout spolehlivý plamen odolný proti větru. I když mají tyto zapalovače své přednosti, zbytky benzínu mohou negativně ovlivnit chuť tabáku. Benzínové zapalovače se proto nedoporučují k zapalování doutníků nebo tabákových dýmek.

Butanové zapalovače
Na rozdíl od benzinových zapalovačů na bázi kapaliny používají tyto zapalovače stlačený plyn téměř bez zápachu a chuti. To umožňuje čistší hoření, které má menší vliv na vaše doutníky, takže si můžete lépe vychutnat všechny jemné chutě tabáku. Butanové zapalovače jsou vybaveny buď tradičním zapalováním pomocí křemenného kolečka, nebo dnes běžnějším piezoelektrickým systémem. Nabízejí také širší škálu stylů, z nichž si můžete vybrat. Protože jsou však všechny butanové zapalovače tlakové, mnohé z nich nebudou účinně fungovat v nadmořské výšce kolem 3 000 metrů a výše. Pokud tedy tuto skutečnost zvažujete, budete chtít zapalovač dimenzovaný pro vyšší nadmořské výšky.

Existují také butanové zapalovače, které jsou určeny speciálně pro doutníky. Tyto zapalovače mají často širší plamen nebo více plamenů, aby lépe pokryly plochu potřebnou k řádnému zapálení doutníku. Mohou být také vybaveny většími palivovými nádržkami, okénky pro kontrolu hladiny paliva, vestavěnými děrovačkami na doutníky nebo dokonce výklopnými gilotinovými řezačkami. Jednou z nevýhod doutníkových zapalovačů je, že tyto přidané funkce mohou způsobit, že jsou zapalovače větší a těžší a v důsledku toho se méně pohodlně přenášejí.Těch několik málo nevýhod, které butanové zapalovače mohou mít, je daleko převáženo jejich klady a přinášejí to nejlepší z hlediska formy, funkce a pohodlí. Většina všech doutníkových zapalovačů nabízených společností HumidorDiscount jsou plnitelné butanové zapalovače, což vám dává na výběr dynamickou kolekci vysoce kvalitních možností zapalovačů.

Typy plamene

S vývojem butanových zapalovačů se vyvíjely i dostupné typy plamenů. Každý typ má jedinečný aspekt při zapalování doutníků a nabízí vám řadu možností, které nejlépe vyhovují vašemu vkusu.

Měkký plamen

Jedná se o tradiční styl plamene, který se vyskytuje u křemenných i piezoelektrických zapalovačů. Protože většina měkkých plamenů není odolná proti větru, jsou zapalovače s tímto typem plamene nejvhodnější pro použití v interiéru. Nehledě na toto omezení mohou zapalovače s měkkým plamenem dodat zážitku z doutníku eleganci a nostalgii. Luxusní zapalovač S. T. Dupont Ligne je toho nejlepším příkladem.

Bezplamenný

Bezplamenné zapalovače používají jedinečný větruvzdorný topný spirálový prvek, který vydává teplo s malým nebo žádným plamenem. Tato konstrukce bohužel obecně nefunguje dobře s doutníky. Absence plamene může způsobit, že zapálení doutníku je náročnější a palivo se rychleji spálí. Existují sice zapalovače bez plamene určené pro doutníky, ale topná tělesa mohou být často narušena padajícím popelem a zbytky z doutníku. Bezplamenné zapalovače se proto obecně nedoporučují pro použití s většími doutníky, ale nabízejí skvělou možnost pro zapálení vašich oblíbených cigarillos.

Turbo zapalovače

Zdaleka nejoblíbenější volbou pro milovníky doutníků jsou dnes turbo zapalovače, které nabízejí silný plamen s tryskami. Díky soustředěnějšímu žáru je zapalování doutníků rovnoměrné, rychlé a snadné. Jejich vysoká odolnost proti větru také činí z turbo zapalovačů, jako je oblíbený adorini Jet Lighter, nejlepší volbu pro použití ve venkovním prostředí. Mnoho turbo zapalovačů nabízí více tryskových plamenů pro efektivnější zapálení doutníku. Některé z těchto zapalovačů mají dva nebo více plamenů a dokáží spotřebovat butanové palivo o něco rychleji než běžné zapalovače. Proto je nejlepší mít vždy po ruce náhradní plechovku prémiového butanu.

Při rozhodování o typu plamene, který vám bude nejlépe vyhovovat, nezapomeňte zvážit, kde si budete doutníky nejčastěji vychutnávat: bude to venku, uvnitř, ve vyšších nadmořských výškách? Je tam větrno? atd.

Údržba zapalovače
Bez ohledu na styl plnitelného zapalovače, který si vyberete, budete muset občas provádět údržbu zapalovače, abyste zajistili jeho trvalou účinnost a dlouhou životnost. Některé z položek, které byste mohli mít připravené, zahrnují:
- Palivo: butan (plyn) nebo benzín (kapalina) prémiové kvality.
- Kamínky: Používejte pouze správnou velikost pro váš model zapalovače.
- Knot: Používá se pouze pro benzínové zapalovače.
- Malý šroubovák: Pro snadnější nastavení plamene, sejmutí palivového krytu, výměnu kamínků a odvzdušnění palivové nádrže.
- Lešticí hadřík: K udržení čistoty a skvělého vzhledu zapalovače.

Údržba zapalovačů je rychlá a snadná. Chcete-li například naplnit butanový zapalovač, stačí podržet plnicí ventil zapalovače směrem nahoru a trysku butanové láhve dnem vzhůru. Stiskněte trysku dolů na plnicí ventil zapalovače a držte ji, zatímco počítáte do pěti. To je vše.

Občas může být nutné uvolnit vzduchovou kapsu, která by mohla vzniknout v palivové nádržce po opakovaném plnění. Pokud vám zapalovač nezapaluje nebo se vám zdá, že se správně neplní, bývá nejčastěji viníkem přebytečný vzduch v nádržce. Stačí malým šroubovákem stisknout plnicí ventil, dokud se neuvolní veškerý vzduch a zbytky butanu. Jen nezapomeňte při vypouštění nádrže směřovat ventil směrem od obličeje! Doplňte butan a můžete začít. Podle potřeby postup opakujte.

Při údržbě se vždy řiďte návodem k použití zapalovače a samozřejmě nikdy neplňte zapalovač ani nepracujte s ním v blízkosti otevřeného ohně. Bezpečnost především!

Zapalovače vs. zápalky
Cedrové zápalky, které milují puristé, přinášejí jedinečný zážitek, který může umocnit počáteční chuť a vůni doutníku, a také nabízejí skvělou příležitost k předvádění se při škrtání zápalkou se šlehajícím plamenem, který ožívá, když je přitahován k doutníku.


Doutníkové zápalky jsou oblíbené v saloncích, ale venku se jim prostě nedaří, zejména ve větrném počasí. Nemusíte se sice obávat ztráty objemné krabičky zápalek jako v případě zapalovače, ale stále hrozí, že zápalky zmoknou nebo se zlomí. Jakmile zápalka splní svou povinnost, je třeba ji bezpečně zlikvidovat, což může být obtížné, zejména když jste na cestách.

Cedrové proužky nebo třísky nabízejí podobně vděčný zážitek jako cedrové zápalky, ale proužky je stále nutné zapalovat pomocí zapalovače nebo zápalky. Ve srovnání se zápalkami a cedrovými proužky tak zapalovače jednoduše nabízejí větší flexibilitu a pohodlí. To však nutně neznamená, že zapalovače jsou lepší než zápalky nebo třeba cedrové proužky. Zapalovače jen nabízejí jiný zážitek. K zapálení kousků cedru můžete vždy použít zapalovač. Pouze vy se můžete rozhodnout, co je vhodné pro čas a místo, kde si chcete vychutnat svůj doutník.

Najděte si svůj zdroj ohně
Díky funkcím, jako jsou integrované řezačky doutníků, okénka pro kontrolu hladiny paliva a snadno uchopitelné povrchové úpravy, poskytují zapalovače skvělou funkčnost a propracovaný design. Najdete zde zapalovač pro každou příležitost, a dokonce i zapalovače s hladkým povrchem, které si můžete nechat vygravírovat. Ideální zapalovač pro vás čeká jen na to, až ho objevíte. Projděte si tedy ještě dnes kolekci zapalovačů HumidorDiscount a najděte svůj dokonalý zdroj ohně.

Všechny ceny již zahrnují DPH.. Doprava zdarma od 99,00 €. Na objednávky s hodnotou menší než 99,00 € se vztahují dodatečné náklady na dopravu. Přeškrtnuté ceny jsou doporučené maloobchodní ceny.