ZDARMA do Česká republika
(objednávky nad 99€)
peněz
Zvlhčovače a vlhkoměry
Počet produktů: 55
Dobrý zvlhčovací systém a vlhkoměr jsou rozhodující pro udržení doutníků v optimálním stavu a jejich připravenosti k maximálnímu požitku. Zvlhčovače jsou různé, od jednoduchých houbových zvlhčovačů až po elektronické systémy. Stejně tak vlhkoměry jsou k dispozici v tradičních analogových i digitálních modelech. Nejste si jisti, který z nich je pro váš humidor vhodný? Nebojte se, proto jsme tu my!
Proč je zvlhčovač vzduchu nezbytný?
Prémiové doutníky by měly být ideálně uchovávány při relativní vlhkosti přibližně 65 až 72 %. Pokud je vlhkost příliš nízká, doutník bude příliš horký a hořký. Tabák může také zkřehnout a popraskat. Pokud je vlhkost příliš vysoká, doutník může hořet nerovnoměrně nebo se může stát, že se obtížně udržuje zapálený. Příliš vlhký tabák může také nabobtnat a rozpadnout se a může se na něm objevit plíseň. Udržování doutníků v mírně nižším rozmezí relativní vlhkosti je ideální pro proces stárnutí, protože umožňuje, aby se charakter tabáku vyvíjel bez obav ze škodlivých účinků nadměrné vlhkosti. Zvlhčovače doutníků tedy plní důležitý úkol, protože pomáhají udržovat stálou úroveň vlhkosti, abyste si mohli vychutnat doutníky přesně v takovém stavu, v jakém je výrobci zamýšleli.
Jak zvlhčovač funguje?
I když různé typy zvlhčovačů používají různé konstrukce a materiály, všechny zvlhčovače fungují stejným způsobem. Zvlhčovač je vybaven nějakým prostředkem k zadržování vody, který má obvykle podobu buď zásobníku, nebo materiálu zadržujícího vlhkost, jako je houba. Díky tomu může přístroj přidávat a někdy i odebírat vlhkost z prostředí a udržovat tak správnou úroveň vlhkosti.
Typy zvlhčovačů vzduchu
Existují různé styly, tvary a velikosti zvlhčovačů vzduchu, takže jistě najdete takový, který bude odpovídat vašim potřebám zvlhčování. Přestože typů zvlhčovačů, z nichž si můžete vybírat, je mnoho, zvlhčovače obecně lze rozdělit do jedné ze dvou kategorií: pasivní nebo aktivní.
Pasivní zvlhčovače pouze přidávají nebo vyrovnávají vlhkost v prostoru doutníku. Tyto zvlhčovače jsou jednoduché a snadno použitelné a jsou oblíbené ve stolních a cestovních zvlhčovačích. Příkladem běžně používaných pasivních zvlhčovačů jsou zvlhčovače na bázi pěny a jednorázové zvlhčovací balíčky. Špičkové samoregulační jednotky na bázi akrylového polymerového rouna, jako je zvlhčovač adorini deluxe premium humidifier, nabízejí vynikající pasivní regulaci vlhkosti.
Jiné propracovanější zvlhčovače fungují elektronicky a poskytují robustnější regulaci vlhkosti. Tato aktivní zvlhčovací zařízení nejenže produkují potřebnou vlhkost, ale dokáží ji i sledovat, pravidelně ji měřit a v případě potřeby přidávat do atmosféry další vlhkost. Některé z nich také využívají motorizované ventilátory nebo mlhové systémy, které rovnoměrně rozvádějí vlhkost po celém prostoru pro skladování doutníků. Elektronické zvlhčovače se nejčastěji používají u větších skříňových zvlhčovačů nebo zvlhčovačů typu walk-in.
Výběr správného zvlhčovače
Při výběru zvlhčovače pro váš humidor je třeba zvážit několik věcí:
Velikost úložného prostoru
Jak velký je váš humidor? Jaký je maximální počet doutníků, které pojme? Budete si chtít být jistí, že zvlhčovací zařízení je optimalizováno pro konkrétní prostor, aby vaše doutníky byly uchovávány v ideálním prostředí.
Velikost a tvar zvlhčovače
Má váš humidor vyhrazený prostor pro zvlhčovač? Pokud ano, jakou velikost nebo tvar zvlhčovače potřebujete? Většina humidorů nabízí dostatek prostoru pro umístění zvlhčovače téměř jakéhokoli typu, některé jsou však určeny pro konkrétní velikosti nebo tvary. Proto se ujistěte, že se do nich zvlhčovač vejde.
Úroveň údržby
Každý typ zvlhčovače vyžaduje určitou úroveň údržby, většinou se jedná o doplňování destilované vody do přístroje spolu se speciálním antibakteriálním roztokem pro zvlhčovače, jako je například adorini Humidifier Liquid. To, jak často budete muset zařízení doplňovat, závisí na řadě faktorů, včetně velikosti zvlhčovacího zařízení, četnosti otevírání a zavírání humidoru, průměrného počtu doutníků uchovávaných v humidoru a dokonce i na atmosférických podmínkách mimo humidor.
Aktivní nebo pasivní
Pasivní zvlhčovače se sice snadno používají a jsou relativně cenově dostupné, ale mohou vyžadovat poměrně náročnou pravidelnou péči. Naproti tomu aktivní zvlhčovače obvykle vyžadují méně údržby, přičemž některé přístroje vyšší třídy vydrží několik měsíců bez nutnosti doplňování. Možnou nevýhodou aktivních, elektronických zvlhčovačů je však to, že jsou obecně dražší a často mohou zabírat více cenného místa v humidoru nebo vyžadují připojení napájecího kabelu mimo humidor.
Při prozkoumávání rozmanité nabídky zvlhčovačů HumidorDiscount objevíte na stránce každého výrobku zásadní informace, které vám dále pomohou při hledání. Na první pohled uvidíte rozměry zařízení, počet doutníků, které přístroj pojme, a dokonce i to, jaký materiál je použit v jeho konstrukci, což vám usnadní najít ten pravý pro vás a posunout vaše skladování doutníků na vyšší úroveň.
Vlhkoměry
Vlhkoměry jsou praktická zařízení, která měří relativní vlhkost vzduchu a umožňují vám tak získat lepší představu o tom, jak dobře zvlhčovač pracuje. I když vám doutníky samy o sobě nakonec řeknou, zda je v nich udržována správná vlhkost, vlhkoměry vám na první pohled usnadní zjištění této úrovně vlhkosti a poskytnou vám klid. Existuje mnoho různých typů vlhkoměrů, které se dodávají v různých velikostech a provedeních. Všechny vlhkoměry však lze rozdělit na dva různé typy: analogové a digitální.
Analogové vlhkoměry
Analogové přístroje mají obvykle klasický kulatý tvar s očíslovaným číselníkem, který zobrazuje aktuální relativní vlhkost. Jedná se o nejběžnější typ vlhkoměrů, které se nacházejí v humidorech, a mohou nabízet vzhled od klasického starosvětského stylu až po modernější design. Bez ohledu na to, jak vypadají, budou analogové vlhkoměry jednoho ze tří typů:
Kovové pružinové vlhkoměry: Tyto vlhkoměry jsou vybaveny kovovou pružinou, která se pohybuje v závislosti na úrovni vlhkosti. Jedná se o nejlevnější a nejméně přesný typ vlhkoměrů.
Přírodní vlasové vlhkoměry: Tyto vlhkoměry jsou přesnější než pružinové vlhkoměry a využívají přírodní vlas, který se při změnách vlhkosti vzduchu rozpíná nebo stahuje. Vlas zase pohybuje ručičkou na ciferníku a ta ukazuje aktuální úroveň vlhkosti. Tento typ vlhkoměru vyžaduje pravidelnou údržbu a rekalibraci, takže není pro doutníkové humidory ideální.
Vlhkoměry ze syntetických vlasů: Tyto přístroje fungují stejným způsobem jako jejich protějšky z přírodních vlasů s tím rozdílem, že vlasy jsou tvořeny syntetickým materiálem, který nevyžaduje žádnou nebo jen minimální údržbu. Nejlepší vlhkoměry ze syntetických vlasů jsou přesné vlasové vlhkoměry německé výroby, které jsou speciálně navrženy pro vysoké úrovně vlhkosti vyžadované pro zvlhčovače doutníků. Mnohé z nich jsou předem kalibrované, jako například oblíbený vlhkoměr adorini Hair Humidor Hygrometer, takže jsou připraveny k použití ihned po vybalení z krabice.
Digitální vlhkoměry
Digitální přístroje poskytují snadněji čitelný displej a mohou vám zobrazit i aktuální teplotu a také úroveň relativní vlhkosti. Digitální vlhkoměry také není třeba kalibrovat. Navzdory všeobecnému přesvědčení však digitální přístroje nemusí být nutně přesnější než analogové vlhkoměry, protože i ty nejlepší elektronické přístroje se mohou lišit o +/- 2 %. Nejlepší celkovou přesnost poskytují digitální přístroje optimalizované pro doutníkové humidory nebo úrovně vlhkosti nad 65 %, jako je adorini Digital Hygrometer Compact.
Kontrola vlhkosti přesně podle vás
Bez ohledu na velikost nebo styl humidoru, ve kterém plánujete skladovat svou sbírku doutníků, existuje zvlhčovač a vlhkoměr ideální pro váš prostor pro skladování doutníků. Začněte tedy hledat zvlhčovače a vlhkoměry a vylepšete svůj humidor ještě dnes.